bash - en to ca translation catalogue (337 entries)

en: bad array subscript
ca: subíndex de vector erroni

en: %s: cannot convert indexed to associative array
ca: %s: no es pot convertir un vector indexat en associatiu

en: %s: invalid associative array key
ca: %s: clau de vector associatiu incorrecta

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ca: %s: no es pot assignar a un índex no-numèric

en: %s: cannot create: %s
ca: %s: no es pot crear: %s

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
ca: %s: el primer caràcter no-espai no és `"'

en: no closing `%c' in %s
ca: falta un `%c' de tancament a %s

en: %s: missing colon separator
ca: %s: falten dos punts de separació

en: `%s': invalid keymap name
ca: `%s': nom de mapa de tecles no vàlid

en: %s: cannot read: %s
ca: %s: no es pot llegir: %s

en: `%s': cannot unbind
ca: `%s': no es pot desvincular

en: `%s': unknown function name
ca: `%s': nom de funció desconegut

en: %s is not bound to any keys.
ca: %s no està vinculat a cap tecla.

en: %s can be invoked via
ca: %s pot ser invocat via

en: loop count
ca: nombre d'iteracions

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
ca: només té sentit una iteració `for', `while' o `until'

en: HOME not set
ca: HOME no definida

en: OLDPWD not set
ca: OLDPWD no definida

en: line %d:
ca: línia %d:

en: too many arguments
ca: sobren arguments

en: %s: option requires an argument
ca: %s: l'opció requereix un argument

en: %s: numeric argument required
ca: %s: fa falta un argument numèric

en: %s: not found
ca: %s: no trobat

en: %s: invalid option
ca: %s: opció no vàlida

en: %s: invalid option name
ca: %s: nom d'opció no vàlid

en: `%s': not a valid identifier
ca: `%s': no és un identificador vàlid

en: invalid octal number
ca: nombre octal no vàlid

en: invalid hex number
ca: nombre hexadecimal no vàlid

en: invalid number
ca: nombre no vàlid

en: %s: invalid signal specification
ca: %s: especificació de senyal no vàlida

en: `%s': not a pid or valid job spec
ca: `%s': no és un pid ni una tasca vàlida

en: %s: readonly variable
ca: %s: variable de només lectura

en: %s: %s out of range
ca: %s: %s fora de l'interval

en: %s out of range
ca: %s fora de l'interval

en: %s: no such job
ca: %s: no existeix tal tasca

en: %s: no job control
ca: %s: no hi ha control de tasques

en: no job control
ca: no hi ha control de tasques

en: %s: not a shell builtin
ca: %s: no és una ordre interna

en: write error: %s
ca: error d'escriptura: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
ca: %s: error en obtenir el directori actual: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
ca: %s: especificació de tasca ambigua

en: %s: invalid action name
ca: %s: nom d'acció no vàlid

en: warning: -F option may not work as you expect
ca: atenció: l'opció -F pot no funcionar com espereu

en: warning: -C option may not work as you expect
ca: atenció: l'opció -C pot no funcionar com espereu

en: can only be used in a function
ca: només es pot usar en una funció

en: cannot use `-f' to make functions
ca: no és possible usar `-f' per a fer funcions

en: %s: readonly function
ca: %s: funció de només-lectura

en: %s: cannot destroy array variables in this way
ca: %s: no és possible destruir variables vector d'aquesta manera

en: %s: cannot convert associative to indexed array
ca: %s: no es pot convertir un vector associatiu a un d'indexat

en: dynamic loading not available
ca: càrrega dinàmica no disponible

en: cannot open shared object %s: %s
ca: no es pot obrir l'objecte compartit %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
ca: no es pot trobar %s a l'objecte compartit %s: %s

en: %s: not dynamically loaded
ca: %s: no carregat dinàmicament

en: %s: cannot delete: %s
ca: %s: no es pot eliminar: %s

en: %s: is a directory
ca: %s: és un directori

en: %s: not a regular file
ca: %s: no és un fitxer ordinari

en: %s: file is too large
ca: %s: el fitxer és massa gran

en: %s: cannot execute: %s
ca: %s: no es pot executar: %s

en: not login shell: use `exit'
ca: no és un intèrpret d'entrada: useu `exit'

en: There are stopped jobs.
ca: Hi ha tasques aturades.

en: There are running jobs.
ca: Hi ha tasques en marxa.

en: no command found
ca: ordre no trobada

en: history specification
ca: especificació d'historial

en: %s: cannot open temp file: %s
ca: %s: no es pot obrir el fitxer temporal: %s

en: job %d started without job control
ca: tasca %d iniciada sense control de tasques

en: %s: illegal option -- %c
ca: %s: opció il·legal -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ca: %s: l'opció requereix un argument -- %c

en: hits	command
ca: cops	ordre

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
ca: cap tema d'ajuda per a `%s'. Proveu `help help' o `man -k %s' o `info %s'.

en: %s: cannot open: %s
ca: %s: no es pot obrir: %s

en: cannot use more than one of -anrw
ca: no és possible usar més d'una opció de -anrw

en: history position
ca: posició a l'historial

en: %s: history expansion failed
ca: %s: ha fallat l'expansió de l'historial

en: %s: inlib failed
ca: %s: inlib ha fallat

en: no other options allowed with `-x'
ca: no es permeten altres opcions amb `-x'

en: %s: arguments must be process or job IDs
ca: %s: els arguments han de ser processos o IDs de tasca

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: expression expected
ca: s'esperava una expressió

en: %s: invalid file descriptor specification
ca: %s: especificació de descriptor de fitxer no vàlida

en: %d: invalid file descriptor: %s
ca: %d: descriptor de fitxer no vàlid: %s

en: %s: invalid line count
ca: %s: nombre de línies no vàlid

en: empty array variable name
ca: nom de variable vector buit

en: array variable support required
ca: requereix suport per a variables vector

en: `%s': missing format character
ca: `%s': falta un caràcter de format

en: `%c': invalid format character
ca: `%c': caràcter de format no vàlid

en: warning: %s: %s
ca: atenció: %s: %s

en: missing hex digit for \x
ca: falta un digit hexadecimal a \x

en: no other directory
ca: cap altre directori

en: <no current directory>
ca: <cap directori actual>

en: directory stack empty
ca: pila de directoris buida

en: directory stack index
ca: índex de pila de directoris

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
ca: Mostra l'actual llista de directoris recordats. Els directoris entren a
        la llista per efecte de l'ordre `pushd'; podeu recórrer la llista de
        directoris enrere amb l'ordre `popd'.
    
        L'opció -l especifica que `dirs' no ha de mostrar les versions
        abreviades dels directoris relatius al vostre directori personal. Això
        significa que `~/bin' pot aparèixer com a `/homes/jpujol/bin'.
        L'opció -v provoca que `dirs' mostri la pila de directoris amb una
        entrada per línia, precedint el nom del directori amb la seva posició
        a la pila. L'opció -p fa el mateix, però sense mostrar la posició.
        L'opció -c neteja la pila, esborrant tots els elements.
    
        +N  mostra l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la llista
            mostrada per `dirs' quan s'invoca sense opcions, començant de zero.
    
        -N  mostra l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la llista
            mostrada per `dirs' quan s'invoca sense opcions, començant de zero.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ca: Afegeix un directori a sobre la pila de directoris, o fa girar la
        llista, de manera que a sobre la pila hi queda el directori de
        treball corrent. Sense arguments intercanvia els dos directoris de
        més amunt.
    
        +N  Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori (comptant des
            de l'esquerra de la llista que mostra `dirs', començant de zero)
            queda a dalt de tot.
    
        -N  Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori (comptant des
            de la dreta de la llista que mostra `dirs', començant de zero)
            queda a dalt de tot.
    
        -n  Evita el canvi de directori quan s'afegeixen directoris a la pila,
            de manera que només canvia la pila.
    
        dir Afegeix DIR a dalt de tot de la pila de directoris, i el converteix
            en el nou directori de treball corrent.
    
        Podeu visualitzar la pila de dictoris amb l'ordre `dirs'.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ca: Elimina entrades de la pila de directoris. Sense arguments, eliminia el
         directori de dalt de tot de la pila, i canvia al nou directori de
         dalt de la pila.
    
         +N  elimina l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la
             llista que mostra `dirs', començant de zero. Per exemple: `popd +0'
             elimina el primer directori, i `popd +1' el segon.
    
         -N  elimina l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la llista
             que mostra `dirs', començant de zero. Per exemple: `popd -0' elimina
             l'últim directori, `popd -1' el penúltim.
    
         -n  evita el canvi de directori quan s'eliminen directoris de la pila,
             de manera que només es manipula la pila.
    
         Podeu visualitzar la pila de directoris amb l'ordre `dirs'.

en: %s: invalid timeout specification
ca: %s: especificació de límit de temps no vàlid

en: read error: %d: %s
ca: error de lectura: %d: %s

en: %s: not an array variable
ca: %s: no és una variable vector

en: %s: not a function
ca: %s: no és una funció

en: filename argument required
ca: fa falta un argument de nom de fitxer

en: %s: file not found
ca: %s: no s'ha trobat el fitxer

en: cannot suspend
ca: no es pot suspendre

en: cannot suspend a login shell
ca: no és possible suspendre un intèrpret d'entrada

en: %s is aliased to `%s'
ca: %s és un àlies de `%s'

en: %s is a shell keyword
ca: %s és una paraula clau de l'ínterpret

en: %s is a function
ca: %s és una funció

en: %s is a shell builtin
ca: %s és una ordre interna

en: %s is %s
ca: %s és %s

en: `%c': bad command
ca: `%c': ordre errònia

en: %s: cannot get limit: %s
ca: %s: no es pot obtenir el límit: %s

en: limit
ca: límit

en: %s: cannot modify limit: %s
ca: %s: no es pot modificar el límit: %s

en: octal number
ca: nombre octal

en: `%c': invalid symbolic mode operator
ca: `%c': operador simbòlic de mode no vàlid

en: `%c': invalid symbolic mode character
ca: `%c': caràcter simbòlic de mode no vàlid

en:  line
ca:  línia

en: last command: %s
ca: última ordre: %s

en: Aborting...
ca: Avortant...

en: warning:
ca: atenció:

en: unknown command error
ca: error no identificat

en: bad command type
ca: tipus d'ordre erroni

en: bad connector
ca: connector erroni

en: bad jump
ca: salt erroni

en: pipe error
ca: error de canonada

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
ca: %s: restricció: no podeu especificar `/' en noms d'ordres

en: %s: command not found
ca: %s: no s'ha trobat l'ordre

en: %s: %s: bad interpreter
ca: %s: %s: intèrpret erroni

en: syntax error in expression
ca: error de sintaxi a l'expressió

en: attempted assignment to non-variable
ca: intent d'assignació a una no-variable

en: division by 0
ca: divisió per 0

en: exponent less than 0
ca: exponent menor que 0

en: missing `)'
ca: falta un `)'

en: syntax error: operand expected
ca: error de sintaxi: s'esperava un operand

en: syntax error: invalid arithmetic operator
ca: error de sintaxi: operador aritmètic no vàlid

en: invalid arithmetic base
ca: base aritmètica no vàlida

en: %s: expression error
ca: %s: error en l'expressió

en: describe_pid: %ld: no such pid
ca: describe_pid: %ld: no existeix tal pid

en: Signal %d
ca: Senyal %d

en: Done
ca: Fet

en: Done(%d)
ca: Fet(%d)

en: Unknown status
ca: Status desconegut

en:   (wd: %s)
ca:   (dt: %s)

en: %s: job %d already in background
ca: %s: la tasca %d ja està en segon pla

en: (wd now: %s)
ca: (dt ara: %s)

en: no job control in this shell
ca: aquest intèrpret no té control de tasques

en: malloc: failed assertion: %s
ca: malloc: asseveració fallida: %s

en: unknown
ca: desconegut

en: free: called with already freed block argument
ca: free: cridat amb un bloc ja alliberat com a argument

en: free: called with unallocated block argument
ca: free: cridat amb un bloc no assignat com a argument

en: realloc: called with unallocated block argument
ca: realloc: cridat amb un bloc no assignat com a argument

en: invalid base
ca: base no vàlida

en: %s: host unknown
ca: %s: màquina desconeguda

en: %s: invalid service
ca: %s: servei no vàlid

en: network operations not supported
ca: operacions de xarxa no suportades

en: You have mail in $_
ca: Teniu correu a $_

en: You have new mail in $_
ca: Teniu correu nou a $_

en: The mail in %s has been read
ca: El correu de %s ha estat llegit

en: syntax error: arithmetic expression required
ca: error de sintaxi: fa falta una expressió aritmètica

en: syntax error: `;' unexpected
ca: error de sintaxi: `;' inesperat

en: syntax error: `((%s))'
ca: error de sintaxi: `((%s))'

en: unexpected EOF while looking for `]]'
ca: FDF inesperat mentre es cercava `]]'

en: syntax error in conditional expression
ca: error de sintaxi a l'expressió condicional

en: expected `)'
ca: s'esperava `)'

en: syntax error near `%s'
ca: error de sintaxi a prop de `%s'

en: syntax error: unexpected end of file
ca: error de sintaxi: final de fitxer inesperat

en: syntax error
ca: error de sintaxi

en: Use "%s" to leave the shell.
ca: Useu "%s" per a abandonar l'intèrpret.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
ca: FDF inesperat mentre es buscava la parella `)'

en: completion: function `%s' not found
ca: completion: funció `%s' no trobada

en: cprintf: `%c': invalid format character
ca: cprintf: `%c': caràcter de format no vàlid

en: %s: ambiguous redirect
ca: %s: redirecció ambigua

en: %s: cannot overwrite existing file
ca: %s: no es pot sobrescriure un fitxer existent

en: %s: restricted: cannot redirect output
ca: %s: restricció: no podeu redirigir la sortida

en: could not find /tmp, please create!
ca: no s'ha trobat el directori /tmp, sisplau creeu-lo!

en: /tmp must be a valid directory name
ca: /tmp ha de ser un nom de directori vàlid

en: %c%c: invalid option
ca: %c%c: opció no vàlida

en: I have no name!
ca: No teniu nom!

en: GNU bash, version %s-(%s)
ca: GNU bash, versió %s-(%s)

en: GNU long options:
ca: Opcions llargues GNU:

en: Shell options:
ca: Opcions de l'intèrpret:

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ca: Feu `%s -c help' per a més informació sobre les ordres internes.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
ca: Feu servir l'ordre `bashbug' per a comunicar `bugs'.

en: Interrupt
ca: Interrupció

en: Illegal instruction
ca: Instrucció il·legal

en: ABORT instruction
ca: Instrucció ABORT

en: EMT instruction
ca: Instrucció EMT

en: Killed
ca: Matat

en: Bus error
ca: Error de bus

en: Segmentation fault
ca: Violació de segment

en: Bad system call
ca: Crida de sistema errònia

en: Broken pipe
ca: Canonada trencada

en: Urgent IO condition
ca: Condició E/S urgent

en: Continue
ca: Continua

en: I/O ready
ca: E/S apunt

en: CPU limit
ca: Limitació de CPU

en: File limit
ca: Limitació de fitxers

en: User signal 1
ca: Senyal d'usuari 1

en: User signal 2
ca: Senyal d'usuari 2

en: programming error
ca: error de programació

en: Information request
ca: Petició d'informació

en: Unknown Signal #
ca: Senyal desconegut #

en: Unknown Signal #%d
ca: Senyal desconegut #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
ca: substitució incorrecta: no hi ha `%s' final a %s

en: %s: cannot assign list to array member
ca: %s: no es pot assignar una llista al membre d'un vector

en: %s: parameter null or not set
ca: %s: paràmetre nul o no definit

en: %s: bad substitution
ca: %s: substitució errònia

en: $%s: cannot assign in this way
ca: $%s: no es pot assignar d'aquesta manera

en: bad substitution: no closing "`" in %s
ca: subtitució errònia: no hi ha "`" final a %s

en: no match: %s
ca: cap coincidència: %s

en: argument expected
ca: s'esperava un argument

en: `)' expected
ca: s'esperava `)'

en: `)' expected, found %s
ca: s'esperava `)', trobat %s

en: %s: unary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador unari

en: %s: binary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador binari

en: missing `]'
ca: falta un `]'

en: invalid signal number
ca: nombre de senyal no vàlid

en: trap_handler: bad signal %d
ca: trap_handler: senyal erroni %d

en: error importing function definition for `%s'
ca: error en importar la definició de funció per a `%s'

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
ca: Llicència GPLv3+: GNU GPL versió 3 o posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
ca: GNU bash, versió %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
ca: Aquest programa és lliure; el podeu modificar i redistribuïr.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ca: No hi ha CAP GARANTIA, fins a l'extrem permès per la llei.

en: xrealloc: cannot reallocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: xrealloc: no s'han pogut reassignar %lu octets (%lu assignats)

en: xrealloc: cannot allocate %lu bytes
ca: xrealloc: no s'han pogut reassignar %lu octets

en: xmalloc: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: xmalloc: %s:%d: no s'han pogut assignar %lu octets (%lu assignats)

en: xmalloc: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ca: xmalloc: %s:%d: no s'han pogut assignar %lu octets

en: xrealloc: %s:%d: cannot reallocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: xrealloc: %s:%d: no s'han pogut reassignar %lu octets (%lu assignats)

en: xrealloc: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ca: xrealloc: %s:%d: no s'han pogut assignar %lu octets

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ca: alias [-p] [nom[=valor] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
ca: unalias [-a] nom [nom ...]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
ca: builtin [ordre-interna [arg ...]]

en: command [-pVv] command [arg ...]
ca: command [-pVv] ordre [arg ...]

en: declare [-aAfFilrtux] [-p] [name[=value] ...]
ca: declare [-aAfFilrtux] [-p] [nom[=valor] ...]

en: typeset [-aAfFilrtux] [-p] name[=value] ...
ca: typeset [-aAfFilrtux] [-p] nom[=valor] ...

en: local [option] name[=value] ...
ca: local [opció] nom[=valor] ...

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
ca: enable [-a] [-dnps] [-f fitxer] [nom ...]

en: getopts optstring name [arg]
ca: getopts cadenaop nom [arg]

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
ca: exec [-cl] [-a nom] [ordre [arguments ...]] [redirecció ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
ca: fc [-e editor] [-lnr] [primer] [últim] o fc -s [patr=rep] [ordre]

en: fg [job_spec]
ca: fg [tasca]

en: bg [job_spec ...]
ca: bg [tasca ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
ca: hash [-lr] [-p ubicació] [-dt] [nom ...]

en: help [-ds] [pattern ...]
ca: help [-ds] [patró ...]

en: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o option-name] [arg ...]
ca: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o nom-opció] [arg ...]

en: unset [-f] [-v] [name ...]
ca: unset [-f] [-v] [nom ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
ca: export [-fn] [nom[=valor] ...] o bé export -p

en: readonly [-af] [name[=value] ...] or readonly -p
ca: readonly [-af] [nom[=valor] ...] o bé readonly -p

en: source filename [arguments]
ca: source fitxer [arguments]

en: . filename [arguments]
ca: . fitxer [arguments]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
ca: trap [-lp] [[arg] senyal ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
ca: type [-afptP] nom [nom ...]

en: ulimit [-SHacdefilmnpqrstuvx] [limit]
ca: ulimit [-SHacdefilmnpqrstuvx] [límit]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
ca: for NOM [in PARAULES ...] ; do ORDRES; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
ca: for (( exp1; exp2; exp3 )); do ORDRES; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ca: select NOM [in PARAULES ... ;] do ORDRES; done

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ca: case PARAULA in [PATRÓ [| PATRÓ]...) ORDRES ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ca: if ORDRES; then ORDRES; [ elif ORDRES; then ORDRES; ]... [ else ORDRES; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
ca: while ORDRES; do ORDRES; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
ca: until ORDRES; do ORDRES; done

en: { COMMANDS ; }
ca: { ORDRES ; }

en: (( expression ))
ca: (( expressió ))

en: [[ expression ]]
ca: [[ expressió ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
ca: variables - Noms i significat d'algunes variables de l'intèrpret

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
ca: shopt [-pqsu] [-o] [opció ...]

en: compopt [-o|+o option] [name ...]
ca: comopt [-o|+o opció] [nom ...]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	Print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
ca: Defineix o mostra àlies.
    
        Sense arguments, `alias' mostra la llista d'àlies definits, en forma
        `alias NOM=VALOR' a la sortida estàndard.
    
        Altrament, defineix un àlies per a cada NOM pel qual existeix un VALOR.
        Un espai al final de VALOR fa que la paraula següent sigui susceptible
        de ser substituïda per un àlies quan s'expandeix l'àlies.
    
        Opcions:
          -p\tMostra tots els àlies definits en un format reutilitzable
    
        Estat de sortida:
        `alias' torna cert, excepte si heu proporcionat un NOM per al qual no
        hi ha cap àlies definit.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions.
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
ca: Esborra cada NOM de la llista d'àlies definits.
    
        Opcions:
          -a\tesborra totes les definicions d'àlies.
    
        Retorna èxit excepte quan NOM no és un àlies existent.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
ca: Defineix vincles de tecla i variables Readline.
    
    
        Vincula una seqüència de tecles a una funció o macro Readline, o bé
        defineix una variable Readline. La sintaxi d'arguments no-opcions és
        equivalent a la del fixer ~/.inputrc, però s'ha de passar com un únic
        argument: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
    
        Opcions:
          -m mapa     Usa `mapa' com a mapa de tecles mentre duri aquesta
                      ordre. Els noms de mapes acceptables són emacs, emacs-
                      standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move, vi-command,
                      i vi-insert.
          -l          Llista els noms de les funcions
          -L          Llista els noms de les funcions i els vincles de tecla.
          -p          Llista les funcions i els vincles en una forma que es
                      pugui re-utilitzar com a entrada.
          -S          Llista les seqüències de tecles que invoquen macros i els
                      respectius valors.
          -s          Llista les seqüències de tecles que invoquen macros i els
                      respectius valors en una forma que es pugui re-utilitzar
                      com a entrada.
          -V          Llista els noms de les variables i els seus valors.
          -v          Llista els noms de les variables i els respectius valors
                      en una forma que es pugui re-utilitzar com a entrada.
          -q nom-fn   Consulta quines tecles invoquen la funció especificada.
          -u nom-fn   Desvincula les tecles vinculades a la funció especificada.
          -r seqtec   Elimina els vincles per a SEQTEC.
          -f nomfit   Llegeix els vincles de tecla de FITXER.
          -x seqtec:ordre     Fa que s'executi l'ORDRE quan es presiona SEQTEC.
    
        Status de sortida:
        bind torna 0 excepte si passeu una opció no reconeguda o es produeix
        un error.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ca: Surt d'iteracions for, while o until.
    
        Surt d'una iteració FOR, WHILE o UNTIL. Si especifiqueu N, continua a
        la iteració N-èssima de l'imbricació.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida és 0 excepte quan N no és més gran o igual que 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ca: Continua iteracions for, while o until.
    
        Continua la següent iteració en una iteració FOR, WHILE o UNTIL.
        Si especifiqueu N, continua la N-èssima iteració.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida és 0 excepte quan N no és més gran o igual que 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin..
ca: Executa ordres internes.
    
        Executa ORDRE-INTERNA amb arguments ARGs sense cercar l'ordre. Això
        és útil quan voleu re-implementar una ordre interna de l'intèrpret com
        a funció, però necessiteu executar l'ordre interna des de la pròpia
        funció.
    
        Status de sortida:
        Torna l'status de sortida de ORDRE-INTERNA, o fals si ORDRE-INTERNA no
        és una ordre interna.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
ca: Retorna el context de la subrutina actual.
    
        Sense EXPR, torna "$linia $nomfitxer". Amb EXPR, retorna
        "$linia $subrutina $nomfitxer"; aquesta informació es pot utilitzar
        per a proporcionar una traça de la pila.
    
        El valor de EXPR indica quants nivells de crida anar enrera des de
        l'actual; el nivell superior és el 0.
    
        Status de sortida:
        Retorna 0 excepte si l'intèrpret no està executant una funció o si
        EXPR no és vàlid.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
            -L	force symbolic links to be followed
            -P	use the physical directory structure without following symbolic
        	links
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed; non-zero otherwise.
ca: Canvia el directori de treball de l'intèrpret.
    
        Canvia el directori actual a DIR. Per defecte, DIR és el valor de
        la variable d'entorn HOME.
    
        La variable CDPATH defineix el camí de cerca del directori que
        conté DIR. Els noms de directoris alternatius a CDPATH es separen
        amb dos punts (:). Un nom de directori nul s'interpreta com a el
        directori actual, és a dir, `.'. Si DIR comença amb una barra (/), en
        aquest cas no s'usa CDPATH. Si no es troba el directori, i l'opció de
        l'intèrpret `cdable_vars' està definida, llavors s'interpreta el nom
        com un nom de variable. Si la variable en qüestió té algun valor,
        llavors aquest valor s'usa en lloc de DIR.
    
        Opcions:
            -L      obliga a seguir els enllaços simbòlics
            -P      usa l'estructura de directoris física i no segueix els
                    possibles enllaços simbòlics
    
        Per defecte, se segueixen els enllaços simbòlics, com l'opció `-L'.
    
        Status de sortida:
        Retorna 0 si s'ha canviat de directori, o un valor diferent de zero
        en qualsevol altre cas.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        	directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
ca: Mostra el nom del directori de treball actual.
    
        Opcions:
          -L\tmostra el valor de $PWD si conté el directori de treball actual
          -P\tmostra el directori físic, sense cap enllaç simbòlic
    
        Per defecte, `pwd' es comporta com si haguessiu especificat `-L'.
    
        Estat de sortida:
        Torna 0 excepte si heu especificat una opció no vàlida o no es pot llegir
        el directori de treball actual.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Ordre nul·la.
    
        No té cap efecte; aquesta ordre no fa res.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Torna un resultat reeixit.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
ca: Torna un resultat fallit.
    
        Estat de sortida:
        Sempre falla.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p	use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
        	the standard utilities
          -v	print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V	print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
ca: Executa una ordre simple o mostra informació sobre les ordres.
    
        Executa ORDRE amb ARGS sense cercar funcions de l'intèrpret, o bé
        mostra informació sobre la o les ORDREs especificades. Es pot utilitzar
        per a invocar ordres des del disc, quan existeix una funció amb el
        mateix nom.
    
        Opcions:
          -p usa el valor per defecte per a PATH, que garanteix trobar
             totes les utilitats estàndards.
          -v mostra una descripció de ORDRE similar a la de l'ordre `type'
          -V mostra una descripció més detallada per a cada ORDRE
    
        Status de sortida:
        Retorna l'statuts de sortida de ORDRE, o fracàs si ORDRE no s'ha trobat.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        	source file when debugging)
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert NAMEs to lower case on assignment
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert NAMEs to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Assigna valors i atributs a variables.
    
        Declara variables i els hi dóna atributs. Sense cap NOM, mostra el
        valor i atributs de totes les variables.
    
        Opcions:
          -f\tactua només sobre noms i definicions de funcions
          -F\tmostra només noms de funcions (i el número de línia i el fitxer
            \ten mode de depuració)
          -p\tmostra els atributs i el valor de cada NOM
    
        Opcions que estableixen atributs:
          -a\tper a fer NOMs vectors indexats (si estan suportats)
          -A\tper a fer NOMs vectors associatius (si estan suportats)
          -i\tper a establir l'atribut `nombre enter' a NOMs
          -l\tper a convertir NOMs a mínuscules en l'assignació
          -r\tper a fer NOMs de només-lectura
          -t\tper a establir l'atribut `traça' a NOMs
          -u\tper a convertir NOMs a majúscules en l'assignació
          -x\tper a exportar NOMs
    
        Si feu servir `+' en lloc de `-', elimina l'atribut.
    
        Les variables que tenen l'atribut `nombre enter' s'evaluen aritmèticament
        (vegeu l'ordre `let') quan s'assigna un valor a la variable.
    
        Quan s'usa en una funció, `declare' fa NOMs locals, igual que fa l'ordre
        `local'.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si rep una opció invàlida o es produeix un error.

en: Set variable values and attributes.
        
        Obsolete.  See `help declare'.
ca: Assigna valors i atributs a variables.
    
        Obsolet. Vegeu `help declare'.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, an error occurs,
        or the shell is not executing a function.
ca: Defineix variables locals.
    
        Crea una variable local anomenada NOM i li dóna el VALOR. OPCIÓ pot
        ser qualsevol opció que l'ordre `declare' admeti.
    
        Les variables locals només es poden utilitzar dins d'una funció; només
        són visibles dins de la funció on són definides i a les seves filles.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit excepte si heu especificat una opció no vàlida, es produeix
        un error, o l'intèrpret no està executant una funció.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        	0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        	can be one or two hex digits
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ca: Escriu els arguments a la sortida estàndard.
    
        Mostra els ARGs a la sortida estàndard, seguits d'un salt-de-línia.
    
        Opcions:
           -n\tno afegeix el salt-de-línia.
           -e\tactiva la interpretació de seqüències d'escapada
           -E\tdesactiva la interpretació de seqüències d'escapada
    
        `echo' interpreta els següents caràcters escapats amb una barra inversa:
           \a\talerta (campana)
           \b\tretrocés
           \c\tatura tota sortida ulterior
           \e\tcaràcter d'escapada
           \f\tsalt-de-pàgina
           \n\tsalt-de-línia
           \r       retorn de carro
           \t       tabulació horitzontal
           \v       tabulació vertical
           \\       barra inversa
           \0nnn    caràcter ASCII NNN (en octal). NNN pot tenir de 0 a 3 dígits.
           \xHH     caràcter de 8 bits representat per HH (en hexadecimal).
                    HH pot tenir 1 o 2 dígits.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que succeeixi un error d'escriptura.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ca: Escriu arguments a la sortida estàndard.
    
        Mostra els ARGs a la sortida estàndard seguits d'un salt de línia.
    
        Opcions:
          -n\tno afegeix cap salt de línia
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit tret que es produeixi un error d'escriptura.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
ca: Habilita i deshabilita ordres internes de l'intèrpret.
    
        Habilita i deshabilita ordres internes de l'intèrpret. Deshabilitar una
        ordre interna us permet executar una ordre en disc que té el mateix nom que
        l'ordre interna, sense necessitat d'escriure l'ubicació completa.
    
        Opcions:
          -a\tmostra una llista d'ordres internes indicant si estan o no habilitades.
          -n\tinhabilita cada NOM o mostra una llista d'ordres internes inhabilitades.
          -p\tmostra la llista d'ordres internes en un format reutilitzable
          -s\tmostra només els noms de les ordres internes `especials' Posix
    
        Opcions per a controlar la càrrega dinàmica:
          -f\tCarrega l'ordre NOM des de l'objecte compartit FITXER
          -d\tElimina una ordre interna carregada amb l'opció -f
    
        Sense opcions, habilita tots els NOMs.
    
        Per a utilitzar el `test' que es troba al $PATH en lloc del `test' intern,
        feu `enable -n test'.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que NOM no sigui una ordre interna o es produeixi un error.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
ca: Executa els arguments com una ordre.
    
        Combina els ARGs en una única cadena, utilitza el resultat com a entrada
        per a l'intèrpret, i executa les ordres resultants.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'ordre, o èxit si l'ordre és nul·la.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters ($0 - $9), but if
        more arguments are given, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
ca: Interpreta arguments d'opcions.
    
        Getopts l'utilitzen els procediments de l'intèrpret per a interpretar els
        paràmetres posicionals com a opcions.
    
        CADENAOPCS conté les lletres de les opcions a reconèixer; si una lletra
        va seguida de dos punts, l'opció requereix un argument, que ha d'estar
        separat per un espai en blanc.
    
        Cada cop que s'invoca getopts posarà l'opció successiva a la variable
        d'entorn $nom, inicialitzant nom si no existeix, i l'índex del següent
        argument a ser processat a la variable OPTIND. OPTIND s'inicialitza a 1
        cada cop que l'intèrpret o un script de l'intèrpret és invocat. Quan una
        opció requereix un argument, getopts col·loca l'argument a la variable
        d'entorn OPTARG.
    
        getopts pot informar d'errors de dues maneres. Si el primer caràcter de
        CADENAOPCS és un caràcter de dos-punts, getopts entra en mode silenciós.
        En aquest mode, no es mostra cap missatge d'error. Si es detecta una opció
        no vàlida, getopts col·loca el caràcter de l'opció a OPTARG. Si no es
        troba un argument requerit, getopts posa un ':' a NOM, i el caràcter de
        l'opció trobada a OPTARG. Si getopts no es troba en mode silenciós, i es
        detecta una opció no vàlida, getopts posa un '?' a NOM, i elimina OPTARG.
        Si no troba un argument requerit, posa un '?' a NOM, elimina la variable
        OPTARG, i mostra un missatge de diagnòstic.
    
        Si la variable d'entorn OPTERR té el valor 0, getopts evita mostrar
        missatges d'error, encara que que el primer caràcter de CADENAOPCS no
        siguin dos punts. Per defecte, OPTERR té el valor 1.
    
        Getopts normalment analitza els paràmetres posicionals ($0 - $9), però si
        hi han més arguments, són aquests els analitzats.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit si es troba alguna opció; falla si arriba al final de les
        opcions o es produeix un error.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c		execute COMMAND with an empty environment
          -l		place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
ca: Substitueix l'intèrpret per l'ordre especificada.
    
        Executa ORDRE, substituint aquest intèrpret per el programa especificat.
        Els ARGUMENTS es converteixen en arguments per a ORDRE. Si no especifiqueu
        cap ORDRE, qualsevol redirecció té lloc a l'intèrpret actual.
    
        Opcions:
          -a nom\tpassa NOM a ORDRE com a primer argument
          -c\t\texecuta ORDRE en un entorn buit
          -t\t\tposa un guionet (`-') al primer argument de ORDRE
    
        Si l'ordre no es pot executar, l'intèrpret no-interactiu surt, tret que
        l'opció de l'intèrpret `execfail' estigui establerta.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que ORDRE no es trobi o es produeixi un error de
        redirecció.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
ca: Abandona l'intèrpret.
    
        Surt de l'intèrpret amb estat N. Si ometeu N, l'estat de sortida és el
        de l'última ordre executada.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
ca: Abandona un intèrpret d'entrada.
    
       Abandona un intèrpret d'entrada amb estat de sortida N. Torna un error si
       no s'executa en un intèrpret d'entrada.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
ca: Mostra o executa ordres de l'historial.
    
        fc s'utilitza per a mostrar o editar i re-executar ordres de l'historial.
        PRIMER i ÚLTIM poden ser números que defineixen un interval, o PRIMER pot
        ser una cadena, que significa l'ordre més recent que comença amb aquesta
        cadena.
    
        Opcions:
          -e NOMED	selecciona l'editor a utilitzar. Per defecte és FCEDIT,
          		després EDITOR, i després vi
          -l	llista les línies en lloc d'editar-les
          -n	omet els nombres de línia quan llista
          -r	inverteix l'ordre de les línies (més recents primer)
    
        Amb el format `fc -s [pat=rep ...] [ordre]', l'ORDRE es re-executa
        després d'haver fet la substitució VELL=NOU.
    
        Un àlies útil és r='fc -s', de manera que en escriure `r cc' s'executa
        l'última ordre que comença amb `cc' i en escriure `r' re-executa l'última
        ordre.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit o l'estat de l'última ordre executada; diferent de zero si es
        produeix un error.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
ca: Mou una tasca al primer pla.
    
        Mou la tasca identificada amb ESPEC_TASCA al primer pla, convertint-la
        en la tasca corrent. Si ESPEC_TASCA no es dóna, s'utilitza la tasca
        corrent de l'intèrpret.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de l'ordre que es mou al primer pla, o fallada si es produeix un error.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ca: Mou tasques al segon pla.
    
       Mou les tasques identificades per cada ESPEC_TASCA al segon pla, com si
       s'haguessin iniciat amb un `&'. Si ESPEC_TASCA no es dóna, s'utilitza la
       noció de tasca corrent de l'intèrpret en el seu lloc.
    
       Estat de sortida:
       Torna èxit, excepte si el control de tasques no està habilitat o es
       produeix un error.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d		forget the remembered location of each NAME
          -l		display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME is the full pathname of NAME
          -r		forget all remembered locations
          -t		print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME		Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
ca: Recorda o mostra ubicacions de programes.
    
        Determina i recorda l'ubicació completa de cada ordre NOM. Sense arguments,
        es mostra informació sobre les ordres que s'han recordat.
    
        Opcions:
          -d		oblida l'ubicació de cada NOM
          -l		mostra en un format que es pot reciclar com a entrada
          -p ubicació	usa UBICACIÓ com a ubicació per a NOM
          -r		oblida totes les ubicacions recordades
          -t		mostra la ubicació de cada NOM, precedint cada ubicació
          			amb el corresponent NOM, si es donen múltiples NOMs
        Arguments:
          NOM		Cada NOM es busca en el $PATH i s'afegeix a la llista
          			d'ordres recordades.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si NOM no es troba o es passa una opció invàlida.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        	PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifiying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
ca: Mostra informació sobre ordres internes.
    
        Mostra resums curts sobre ordres internes. Si s'especifica un PATRÓ,
        dóna informació detallada sobre cada ordre que correspongui amb PATRÓ,
        altrament mostra una llista amb temes d'ajuda.
    
        Opcions:
          -d	mostra una desprició curta per a cada tema
          -m	mostra la forma d'ús en format de pseudo-pàgina de manual
          -s	mostra només una petita sinòpsis per a cada tema que
          		correspongui amb PATRÓ
    
        Arguments:
          PATRÓ	Patró que especifica un tema d'ajuda
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si PATRÓ no es troba o es passa una opció invàlida.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at offset OFFSET.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
          -r	read the history file and append the contents to the history
        	list
          -w	write the current history to the history file
        	and append them to the history list
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        	without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if $HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the $HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ca: Mostra o manipula l'historial.
    
        Mostra l'historial amb números de línia, precedint cada entrada
        modificada amb un `*'.  Amb un argument N, només mostra les N últimes
        entrades.
    
        Opcions:
          -c	buida l'historial, esborrant totes les entrades
          -d dist   esborra les entrades de l'historial a partir de DIST
          -a	afegeix la sessió actual a l'historial
          -n	llegeix totes les línies de l'historial que encara no
          		s'hagin llegit
          -r	llegeix el fitxer de l'historial i n'afegeix el contingut
          		a l'historial
          -w	escriu l'historial actual al fitxer de l'historial i
          		l'afegeix a la llista
          -p	expandeix cada ARG i mostra el resultat, sense desar-lo
          		a la llista
          -s	afegeix els ARGs a la llista com una única entrada
    
        Si es passa un nom de FITXER, s'utilitza com a fitxer d'historial.
        Altrament, si $HISTFILE té algun valor, s'utilitza aquest, si no
        ~/.bash_history.
    
        Si la variable $HISTTIMEFORMAT està definida i no és nul·la, el seu
        valor s'utilitza com a cadena de format per a strftime(3) per a
        mostrar l'hora associada a cada entrada de l'historial. En cas contrari
        no es mostra cap hora.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit excepte si es passa una opció invàlida o es produeix un error.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	list only processes that have changed status since the last
        	notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
ca: Mostra l'estat de tasques.
    
        Llista les tasques actives. ESPTASC restringeix la sortida a
        la tasca especificada. Sense opcions, es mostra l'estat de totes
        les tasques actives.
    
        Opcions:
          -l	llista les IDs de procés a més la informació normal
          -n	llista només les tasques l'estat de les quals ha
          		canviat des de l'última notificació
          -p	llista només les IDs de procés
          -r	restringeix la sortida a les tasques actives
          -s	restringeix la sortida a les tasques aturades
    
        Si es passa -x, ORDRE s'executa, després que totes les especificacions
        que apareixen a ARGS s'hagin substituït per la ID de procés del líder
        del grup de processos d'aquella tasca.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció invàlida o es produeix un
        error. Si s'usa -x, torna l'estat de sortida d'ORDRE.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        	shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
ca: Elimina tasques de l'intèrpret corrent.
    
        Elimina cada argument ESPECTASC de la taula de tasques actives.
        Sense ESPECTASC, l'intèrpret usa la noció de tasca corrent.
    
        Opcions:
          -q	elimina totes les tasques si no es passa ESPECTASC
          -h	marca cada ESPECTASC per tal que no se li envii un
          		senyal SIGHUP si l'intèrpret rep un SIGHUP
          -r	elimina totes les tasques en funcionament
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció o ESPECTASC invàlida.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        	assumed to be signal numbers for which names should be listed
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ca: Envia un senyal a una tasca.
    
        Envia el senyal SIGSPEC o SIGNUM al procés identificat per PID o JOBSPEC.
        Si s'especifica SIGSPEC ni SIGNUM, llavors s'envia un SIGTERM.
    
        Opcions:
          -s sig	SIG és un nom de senyal
          -n sig	SIG és un número de senyal
          -l	llista els noms de senyals; si hi ha arguments després de `-l'
          		s'interpreten com a números de senyals, els noms dels quals
           		s'han de mostrar.
    
        Kill és una ordre interna per dues raons: perquè això permet usar IDs de
        tasca en lloc de IDs de procés, i perquè permet matar processos si es
        sobrepassa el límit de processos que podeu especificar.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció invàlida o es produeix un error.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise..
ca: Avalua expressions aritmètiques.
    
        Avalua cada ARG com a expressió aritmètica. L'avaluació es fa en enters
        de llargada fixa sense comprovacions de desbordament, tot i que les divisions
        per 0 s'atrapen i es marquen com a error. La següent llista d'operadors està
        agrupada en nivells d'igual precedència. Els nivells estan llistats en ordre
        descendent de precedència.
    
        	id++, id--	post-increment de variable, post-decrement
        	++id, --id	pre-increment de variable, pre-decrement
        	-, +		menys unari, més
        	!, ~		negació lògica i binària
        	**		exponenciació
        	*, /, %		multiplicació, divisió, residu
        	+, -		addició, substracció
        	<<, >>		desplaçament binari a l'esquerra i a la dreta
        	<=, >=, <, >	comparació
        	==, !=		igualtat, desigualtat
        	&		AND binari
        	^		XOR binari
        	|		OR binari
        	&&		AND lògic
        	||		OR lògic
        	expr ? expr : expr
        			operador de condició
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignació
    
        Les variables d'entorn s'admeten com a operands. El nom de la variable
        es substitueix pel seu valor (coercionat a enter d'amplada fixa). La
        variable no cal que tingui l'atribut d'enter per a ser utilitzada en una
        expressió aritmètica.
    
        Els operadors s'avaluen en ordre de precedència. Les sub-expressions entre
        parèntesis són avaluades primer, cosa que invalida les regles de
        precedència anteriors.
    
        Estat de sortida:
        Si l'ultim ARG s'avalua en 0, let torna 1; altrament torna 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e		use Readline to obtain the line in an interactive shell
          -i text	Use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r		do not allow backslashes to escape any characters
          -s		do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of input is
        		not read withint TIMEOUT seconds.  The value of the TMOUT
        		variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  The exit status is greater than 128 if
        		the timeout is exceeded
          -u fd		read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
ca: Llegeix una línia de l'entrada estàndard i la separa en camps.
    
        Llegeix una sola línia de l'entrada estàndard, o del descriptor de
        fitxer FD si es passa l'opció -u. La línia es separa en camps, com en
        la separació de paraules, i la primera paraula s'assigna al primer NOM,
        la segona al segon NOM, i així successivament, assignant-se les paraules
        sobrants (si n'hi ha) a l'últim NOM. Només els caràcters que conté la
        variable $IFS es reconeixen com delimitadors de paraula.
    
        Si no es passen NOMs, la línia llegida es desa a la variable REPLY.
    
        Opcions:
          -a vector	assigna les paraules llegides a la variable vector VECTOR
        		de forma seqüencial, començant per l'índex 0.
          -d delim	continua llegint fins trobar el primer caràcter DELIM, en
        		lloc de fins trobar un salt de línia
          -e	en un intèrpret interactiu, usa ReadLine per a obtenir la línia
          -i text	Usa TEXT com a text inicial per a ReadLine
          -n núm	torna després de llegir NÚM caràcters, en lloc d'esperar fins
          		trobar un salt de línia
          -p prompt	mostra la cadena PROMPT sense cap caràcter de salt de línia
          		afegit, abans d'intentar llegir res
          -r	no permet barres inverses per a escapar caràcters
          -s	no mostra eco quan l'entrada està connectada a un terminal
          -t temps	torna fallada si no s'ha llegit un línia sencera en TEMPS
          		segons. El valor de la variable TMOUT s'utilitza per defecte.
                    TEMPS pot ser una fracció. L'estat de sortida és més de 128
          		si se supera el temps d'espera
          -u df	llegeix el descriptor de fitxer DF, en lloc de l'entrada est.
    
        Estat de sortida:
        El codi de retorn és zero, excepte si es troba un final-de-fitxer, s'acaba
        el temps, o es passa un descriptor de fitxer invàlid amb l'opció -u.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not follow symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG trap is inherited by shell functions.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
ca: Estableix o elimina opcions de l'intèrpret i paràmetres posicionals.
    
        Canvia el valor d'atributs de l'intèrpret i paràmetres posicionals,
        o mostra els noms i valors de variables de l'intèrpret.
    
        Opcions:
          -a  Marca les variables crades o modificades per a ser exportades.
          -b  Notifica la terminació de tasques de forma immediata.
          -e  Surt immediatament si una ordre surt amb estat diferent de zero.
          -f  Deshabilita la generació de noms de fitxers (globbing)
          -h  Recorda l'ubicació de les ordres a mesura que es cerquen.
          -k  Tots els arguments d'una assignació es posen a l'ambient d'una
              ordre, no només aquells que precedeixen el nom de l'ordre.
          -m  Habilita el control de tasques.
          -n  Llegeix ordres, però sense executar-les.
          -o nom-opció
              Estableix la variable corresponent a nom-opció:
                  allexport    igual que -a
                  braceexpand  igual que -B
                  emacs        usa una interfícia d'edició similar a la d'emacs
                  errexit      el mateix que -e
                  errtrace     el mateix que -E
                  functrace    el mateix que -T
                  hashall      el mateix que -h
                  histexpand   el mateix que -H
                  history      habilita l'historial d'ordres
                  ignoreeof    l'intèrpret no acaba en cas de trobar un EOF
                  interactive-comments
                               permet comentaris a les ordres interactives
                  keyword      el mateix que -k
                  monitor      el mateix que -m
                  noclobber    el mateix que -C
                  noexec       el mateix que -n
                  noglob       el mateix que -f
                  nolog        opció sense cap efecte
                  notify       el mateix que -b
                  nounset      el mateix que -u
                  onecmd       el mateix que -t
                  physical     el mateix que -P
                  pipefail     el valor retornat per una canonada és l'estatus de
                               l'última ordre que ha sortit amb un estatus no-zero,
                               o zero si cap ordre ha sortit amb estatus no-zero
                  posix        canvia el comportament de bash en els casos en què
                               es desvia de l'estàndard Posix per a adherir-se a
                               l'estàndard
                  privileged   el mateix que -p
                  verbose      el mateix que -v
                  vi           usa una interfícia d'edició similar a la de vi
                  xtrace       el mateix que -x
          -p  S'activa sempre que les ids efectiva i real de l'usuari no coincideixin.
              Deshabilita el processament del fitxer $ENV i l'importació de funcions de
              l'intèrpret. Desactivar aquesta opció provoca que l'uid i el gid efectius
              s'estableixin en l'uid i gid reals.
          -t  Surt després de llegir i executar una sola ordre.
          -u  Tracta les variables no establertes com a error, en substitucions.
          -v  Mostra les línies d'entrada a mesura que es llegeixen.
          -x  Mostra les ordres i arguments a mesura que s'executen.
          -B  Habilita l'expansió de claudàtors []
          -C  No permet la sobreescriptura de fitxers mitjançant redirecció si ja
              existien prèviament.
          -E  Fa que les funcions de l'intèrpret heredin les trampes ERR.
          -H  Habilita la substicions estil ! de l'historial. Aquesta opció està activa
              per defecte quan l'intèrpret és interactiu.
          -P  No segueix enllaços simbòlics a l'hora d'executar ordres, tals com
              l'ordre cd que canvia el directori corrent.
          -T  Fa que les funcions de l'intèrpret heredin les trampes DEBUG.
          -   Assigna els arguments restants als respectius parametres posicionals.
              Desactiva les opcions -x i -v.
    
        L'ús d'una signe + en lloc de - serveix per a deactivar l'opció. Les opcions
        també es poden utilitzar a l'hora d'invocar l'intèrpret. El conjunt d'opcions
        actives es pot trobar a la variable $-. Els n ARGs restants són paràmetres
        posicionals i s'assignen, en ordre, a $1, $2, .. $n. Si no es passa cap ARG,
        mostra totes les variables de l'intèrpret.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
ca: Elimina valors i atributs de variables de l'intèrpret i funcions.
    
        Per a cada NOM, elimina la corresponent variable o funció.
    
        Opcions:
          -f	considera tots els NOMs com noms de funcions
          -v        considera tots els NOMs com noms de variables
    
        Sense opcions, primer intenta eliminar una variable, i si això falla,
        intenta eliminar una funció.
    
        Algunes variables no es poden eliminar; vegeu `readonly'.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida o NOM és de
        només-lectura.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ca: Estableix l'atribut d'exportació a variables de l'intèrpret.
    
        Marca cada NOM per a ser exportat automàticament a l'ambient de les
        ordres executades subseqüentment. Si es dóna un VALOR, assigna el VALOR
        abans d'exportar la variable.
    
        Opcions:
          -f	considera NOMs com noms de funcions
          -n	elimina la propietat d'exportació de cada NOM
          -p        mostra una llista de totes les variables i funcions exportades
          
        L'argument `--' deshabilita el processament d'opcions.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida o NOM no és vàlid.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ca: Marca variables de l'intèrpret com a no intercanviables.
    
        Marca cada NOM com a només-lectura; els valors d'aquests NOMs no es
        podran canviar en assignacions subseqüents.  Si es dóna un VALOR,
        s'assigna el VALOR abans de marcar la variable només-lectura.
    
        Opcions:
          -a	actua sobre variables vectors indexats
          -A        actua sobre variables vectors associatius
          -f	actua sobre funcions de l'intèrpret
          -p	mostra una llista de totes les variables i funcions
          		de només-lectura
    
        L'argument `--' desactiva el processament d'opcions.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida o NOM no és vàlid.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
ca: Desplaça paràmetres posicionals.
    
        Reanomena els paràmetres posicionals $N+1, $N+2 ... com a $1, $2 ...
        Si N s'omet, s'assumeix que és 1.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si N és negatiu o més gran que $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
ca: Executa ordres d'un fitxer a l'intèrpret actual.
    
        Llegeix i executa ordres de FITXER a l'intèrpret actual. Les entrades
        del $PATH s'utilitzen per a localitzar el directori que conté FITXER.
        Si passeu algun argument, es convertiran en paràmetres posicionals quan
        s'executi FITXER.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada a FITXER; falla si FITXER no
        es pot llegir.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ca: Suspèn l'execució de l'intèrpret.
    
          Suspèn l'execució d'aquest intèrpret fins que es rebi un senyal SIGCONT.
          Si no es força, els intèrprets d'entrada no es poden suspendre.
    
          Opcions:
            -f	força la suspensió, encara que sigui un intèrpret d'entrada
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit, excepte si el control de tasques no està habilitat o es
          produeix un error.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators as well, and numeric comparison operators.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
ca: Avalua una expressió condicional.
    
        Surt amb estat 1 (cert) o 0 (fals) en funció de l'avaluació d'EXPR.
        Les expressions poden ser unàries o binàries. Les expressions unàries
        sovint s'utilitzen per determinar l'estat d'un fitxer. També hi ha
        operadors de cadenes, i operadors de comparació numèrica.
    
        Operadors de fitxer:
    
          -a FITXER      Cert si el fitxer existeix.
          -b FITXER      Cert si el fitxer és un fitxer especial de blocs.
          -c FITXER      Cert si el fitxer és un fitxer especial de caràcters.
          -d FITXER      Cert si el fitxer és un directori.
          -e FITXER      Cert si el fitxer existeix.
          -f FITXER      Cert si el fitxer existeix i és ordinari.
          -g FITXER      Cert si el bit `set-group-id' està actiu.
          -h FITXER      Cert si el fitxer és un enllaç simbòlic.
          -L FITXER      Cert si el fitxer és un enllaç simbòlic.
          -k FITXER      Cert si el el bit `sticky' està actiu.
          -p FITXER      Cert si el fitxer és una canonada.
          -r FITXER      Cert si podeu llegir el fitxer.
          -s FITXER      Cert si el fitxer existeix i no està buit.
          -S FITXER      Cert si el fitxer és un socket.
          -t DF          Cert si DF està obert en un terminal.
          -u FITXER      Cert si el bit `set-user-id' està actiu.
          -w FITXER      Cert si podeu escriure al fitxer.
          -x FITXER      Cert si podeu executar el fitxer.
          -O FITXER      Cert si el fitxer es propietat vostra.
          -G FITXER      Cert si el fitxer es propietat del vostre grup.
          -N FITXER      Cert si el fitxer ha canviat des de l'última lectura.
    
          FITXER1 -nt FITXER2  Cert si fitxer1 és més nou que fitxer2 (segons la
                               data de modificació).
    
          FITXER1 -ot FITXER2  Cert si fitxer1 és més vell que fitxer2.
    
          FITXER1 -ef FITXER2  Cert si fitxer1 és un enllaç dur a fitxer2.
    
        Operadors de cadena:
    
          -z CADENA      Cert si la cadena és buida.
    
          -n CADENA      Cert si la cadena no és buida.
    
          CADENA1 = CADENA2
                         Cert si les cadenes són iguals.
          CADENA1 != CADENA2
                         Cert si les cadenes no śon iguals.
          CADENA1 < CADENA2
                         Cert si CADENA1 va primer alfabèticament.
          CADENA1 > CADENA2
                         Cert si CADENA2 va primer alfabèticament.
    
        Altres operadors:
    
          -o OPCIÓ       Cert si l'opció de l'intèrpret està habilitada.
          ! EXPR         Cert si l'expressió és falsa.
          EXPR1 -a EXPR2 Cert si tant expr1 com expr2 són certes.
          EXPR1 -o EXPR2 Cert si expr1 o expr2 són certes.
    
          arg1 OP arg2   Tests aritmètics. OP és un de -eq, -ne, -lt,
                         -le, -gt, o -ge.
    
          Els operadors binaris aritmètics tornen cert si ARG1 és igual,
          no-igual, menys-que, menys-que-o-igual, més-que, o més-que-o-igual
          que ARG2.
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit si EXPR s'avalua com a certa; falla si EXPR s'avalua com a
          falsa o es passa un argument no vàlid.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
ca: Evalua una expressió condicional.
    
        Això és un sinònim per l'ordre interna "test", però l'últim argument
        ha de ser un signe `]', que tanqui el `[' inicial.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Mostra els temps dels processos.
    
        Mostra els temps acumulats d'usuari i de sistema per a l'intèrpret i
        tots els seus processos fills.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
ca: Atrapa senyals i altres esdeveniments.
    
          Defineix i activa conduïdors que s'executen quan l'intèrpret rep el
          senyal SIGNAL_SPEC. Si ARG és absent (i es passa un únic SIGNAL_SPEC) o
          és `-', cada un dels senyals especificats es restaura al seu valor
          original. Si ARG és una cadena nul·la, l'intèrpret ignorarà SINGAL_SPEC.
    
          Si algun SIGNAL_SPEC és EXIT (0), ARG s'executa quan l'intèrpret surt.
          Si algun SIGNAL_SPEC és DEBUG, ARG s'executa abans de cada ordre simple.
          
          Si no es passen arguments, trap mostra una llista d'ordres associades
          a cada senyal.
    
          Opcions:
            -l	llista els noms de senyals i els números corresponents
            -p	mostra les ordres associades a cada SIGNAL_SPEC
    
          Cada SIGNAL_SPEC és un nom de senyal definit a <signal.h> o bé un
          número de senyal.
          Els noms de senyal no són sensibles a la capitalització i el prefix SIG
          és opcional. Es pot enviar un senyal a l'intèrpret amb l'ordre
          "kill -signal $$".
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit, excepte si algun SIGSPEC no és vàlid o es passa una ordre
          no vàlida.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        	includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        	the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        	builtin, or function, and returns the name of the disk file
        	that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        	or nothing if `type -t NAME' would not return `file'.
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        	`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias, shell
        	reserved word, shell function, shell builtin, disk file, or not
        	found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
ca: Mostra informació sobre un tipus d'ordre.
    
          Per cada nom, indica com seria interpretat si s'utilitzés com a nom
          d'ordre.
    
          Opcions:
            -a	mostra totes les ubicacions que contenen un executable
            	anomenat NOM; inclou àlies, ordres internes i funcions,
            	si, i només si, no s'usa l'opció `-p'.
            -f	suprimeix la funció de cerca de l'intèrpret
            -P	força la cerca al PATH per a cada NOM, encara que sigui un
            	àlies, ordre interna o funció, i torna el nom del fitxer al
            	disc que s'executaria.
            -p	torna o bé el nom del fitxer al disc que s'executaria, o bé
            	res si `type -t NOM' no tornaria `fitxer'.
            -t      emet una única paraula, que és `àlies', `paraula clau',
            	`funció', `ordre interna', `fitxer', o bé `', si NOM és un
            	àlies, una paraula reservada de l'intèrpret, una funció de
            	l'intèrpret, una ordre interna, un fitxer al disc, o no es
            	pot trobar, respectivament.
    
          Arguments:
            NOM	Nom de l'ordre a interpretar.
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit si es troben tots els NOMs; falla si n'hi ha algun que no
          es pot trobar.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Modifica la limitació de recursos de l'intèrpret.
    
          Permet controlar els recursos disponibles per a l'intèrpret i per als
          processos que crea, en els sistemes que admeten tal control.
    
          Opcions:
            -S      usa la limitació `suau' de recursos
            -H      usa la limitació `dura' de recursos
            -a	mostra les limitacions actuals
            -b	la mida de buffers per a sockets
            -c	la mida màxima dels fitxers `core' creats
            -d	la mida màxima del segment de dades dels processos
            -e	la prioritat màxima dels processos (`nice')
            -f	la mida màxima dels fitxers escrits per l'intèrpret i fills
            -i	el nombre màxim de senyals pendents
            -l	la mida màxima que un procés pot bloquejar a la memòria
            -m	la mida màxima resident
            -n	el nombre màxim de descriptors de fitxers oberts
            -p	la mida màxima de buffers de canonades
            -q	el nombre màxim d'octets a les cues de missatges POSIX
            -r	la màxima prioritat de temps-real
            -s	la mida màxima de la pila
            -t	la quantitat màxima de temps de CPU en segons
            -u	el nombre màxim de processos d'usuari
            -v	la mida de la memòria virtual
            -x	el nombre màxim de fitxers de bloqueig
    
          Si s'especifica un LÍMIT, s'utilitza com a nou valor per al recurs en
          qüestió; els valors especials de LÍMIT `soft', `hard' i `unlimited',
          signifiquen l'actual límit tou, l'actual límit dur, i sense límit,
          respectivament. En cas contrari, es mostra el valor actual per al recurs
          especificat. Si no es passa cap opció, se suposa -f.
    
          Els valors són en increments de 1024 octets, excepte en el cas de -t, que
          és en segons, -p, que és en increments de 512 octets, i -u, que és el
          nombre de processos.
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida o es produeix un
          error.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
ca: Mostra o estableix la màscara de fitxers.
    
          Estableix la màscara de creació de fitxers en MODE. Si MODE s'omet,
          mostra el valor actual de la màscara.
    
          Si MODE comença amb un dígit, s'interpreta com un número octal; en cas
          contrari és una cadena simbòlica de mode com les que accepta chmod(1).
    
          Opcions:
            -p	si MODE s'omet, la sortida té una forma que es pot reutilitzar
            	com a entrada
            -S	fa la sortida simbòlica; altrament produeix un número octal
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit, excepte si MODE no és vàlid o es passa una opció no vàlida.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for the process identified by ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a a job specification, waits for all processes
        in the job's pipeline.
        
        Exit Status:
        Returns the status of ID; fails if ID is invalid or an invalid option is
        given.
ca: Espera la finalització de tasques i retorna l'estat de sortida.
    
          Espera el procés identificat per ID, que pot ser una ID de procés o
          una especificació de tasca, i comunica el seu estat de sortida. Sense
          cap ID, espera que acabin tots els processos fills actius actualment, i
          l'estat de sortida és zero. Si ID és una especificació de tasca, espera
          tots els processos a la cadena de la tasca.
    
          Estat de sortida:
          Torna l'estat de ID; falla si ID no és vàlida o es passa una opció no
          vàlida.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for the specified process and reports its termination status.  If
        PID is not given, all currently active child processes are waited for,
        and the return code is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of ID; fails if ID is invalid or an invalid option is
        given.
ca: Espera la finalització de processos i retorna l'estat de sortida.
    
          Espera els processos especificats i comunica l'estat de sortida. Sense
          cap PID, s'esperen tots els processos fill actius actualment, i el codi
          de retorn és zero. PID ha de ser una ID de procés.
    
          Estat de sortida:
          Torna l'estat de ID; falla si ID no és vàlida o es passa una opció no
          vàlida.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres per a cada membre d'una llista.
    
          La iteració `for' executa una seqüència d'ordres per a cada membre d'una
          llista d'elements. Si `in PARAULES ...;' no està present, aleshores se
          suposa `in "$@"'. Per a cada element a PARAULES, NOM s'assigna a aquell
          element, i les ORDRES s'executen.
    
          Estat de sortida:
          Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Iteració `for' aritmètica.
    
        Equivalent a
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		ORDRES
        		(( EXP 3 ))
        	done
        EXP1, EXP2 i EXP3 són expressions aritmètiques. Si s'omet alguna de les
        expressions, es comporta com si s'avalués en 1.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Selecciona paraules d'una llista i executa ordres.
    
        Les PARAULES s'expandeixen, de forma que es genera una llista de paraules.
        El conjunt de paraules expandides s'envia a la sortida d'errors estàndard,
        cada una precedida per un número. Si `in PARAULES' no està present, se
        suposa `in "$@"'. Es mostra l'introductor PS3 i es llegeix una línia de
        l'entrada estàndard. Si la línia correspon amb el número d'alguna de les
        paraules mostrades, aleshores NOM s'assigna a aquesta paraula. Si la línia
        està buida, les PARAULES i l'introductor es tornen a mostrar. Si es
        llegeix EOF, l'ordre finalitza. Qualsevol altre valor llegit, fa que NOM
        s'assigni en nul. La línia llegida s'assigna a la variable REPLY. Les
        ORDRES s'executen després de cada selecció fins a trobar una ordre
        `break'.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
ca: Informa del temps consumit durant l'execució d'una canonada.
    
        Executa CANONADA i imprimeix un resum del temps real, temps de CPU d'usuari
        i temps de CPU de sistema utilitzat en l'execució de CANONADA.
    
        Opcions:
          -p	imprimeix el resum de temps en format POSIX portable
    
        El valor de la variable TIMEFORMAT s'utilitza per formatar la sortida.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida de la CANONADA.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres en funció d'una condició.
    
        Executa la llista `if ORDRES'. Si l'estat de sortida és zero, llavors
        també executa la llista `then ORDRES'. En cas contrari cada una de les
        llistes `elif ORDRES' és executada i si acaba amb estat de sortida zero,
        també s'executa la corresponent llista `then ORDRES', i l'ordre if
        finalitza. En cas contrari, la llista `else ORDRES' s'executa, si és que
        existeix. L'estat de sortida la construcció sencera el determina l'estat
        de sortida de l'última ordre executada, o zero si cap de les condicions
        s'avalua com a certa.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de la última ordre executada.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres tants cops com una prova reïxi.
    
        Expandeix i executa les ORDRES tants cops com l'ordre final de
        `while ORDRES' tingui estat de sortida igual a zero.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres tants cops com una prova no reïxi.
    
        Expandeix i executa les ORDRES tants cops com l'ordre final de
        `while ORDRES' tingui estat de sortida diferent de zero.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.<

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
ca: Defineix una funció de l'intèrpret.
    
        Crea una funció de l'intèrpret anomenada NOM. Quan s'invoca com una ordre
        simple, NOM executa ORDRES en el context de l'intèrpret de qui fa la crida.
        Quan NOM s'invoca, els arguments es passen a la funció com a $1...$n, i el
        nom de la funció és a $FUNCNAME.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si NOM és de només lectura.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Agrupa ordres en una unitat.
    
        Executa un conjunt d'ordres en grup. Això és una manera de redirigir un
        grup sencer d'ordres.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
ca: Reprèn una tasca en primer pla.
    
        Equivalent a FEINA com a argument a l'ordre `fg'. Reprèn una feina aturada
        o en segon pla. La FEINA pot ser un nom de feina, o un número. Si un `&'
        segueix FEINA, llavors la feina es posa en segon pla, com si
        l'especificació de la feina es passés com a argument a `bg'.
    
        Estat de sortida:
        Retorna l'estat de la feina represa.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
ca: Avalua una expressió aritmètica.
    
        L'EXPRESSIÓ s'avalua segons les normes d'avaluació aritmètica.
        És equivalent a "let EXPRESSIÓ".
    
        Estat de sortida:
        Torna 1 si l'EXPRESSIÓ s'avalua en 0, torna 0 altrament.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
ca: Executa una ordre condicional.
    
        Torna un estat 0 o 1, segons l'avaluació de l'expressió condicional
        EXPRESSIÓ. Les expressions es composen dels mateixos elements que
        s'utilitzen en l'ordre interna `test', i es poden combinar usant els
        següents operadors.
    
          ( EXPRESSIÓ )	Torna el valor d'EXPRESSIÓ
          ! EXPRESSIÓ	Cert si EXPRESSIÓ és falsa; altrament fals.
          EXPR1 && EXPR2	Cert si tant EXPR1 com EXPR2 són certes; si no, fals.
          EXPR1 || EXPR2	Cert si EXPR1 o EXPR2 és certa; si no, fals.
    
        Quan s'utilitzen els operadors `==' i `!=', la cadena a l'esquerra de
        l'operador s'utilitza com a patró i s'efectua un XXX de patrons. Quan
        s'utilitza l'operador `=~', la cadena de la dreta de l'operador es XXX com
        a expressió regular.
    
        Els operadors && i || no avaluen EXPR2 si EXPR1 és suficient per
        determinar el valor de l'expressió.
    
        Estat de sortida:
        0 o 1, depenent del valor d'EXPRESSIÓ.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
ca: Noms i ús de les variables de l'intèrpret usuals.
    
        BASH_VERSION	Informació de versió sobre aquesta Bash.
        CDPATH		Una llista separada per `:' de directoris on buscar
        			directoris passats com a arguments a `cd'.
        GLOBIGNORE		Una llista separada per `:' de patrons que descriuen
        			noms que s'han d'ignorar en efectuar expansió de noms
        			de fitxer.
        HISTFILE		Nom del fitxer on es desa l'historial d'ordres.
        HISTFILESIZE	Màxim nombre de línies que pot contenir el dit fitxer.
        HISTSIZE		El màxim nombre de línies de l'historial a què
        			l'intèrpret pot accedir.
        HOME		Camí complet cap al vostre directori d'entrada.
        HOSTNAME		Nom de la màquina actual.
        HOSTTYPE		Tipus de CPU de la màquina en què corre Bash.
        IGNOREEOF	        Controla les accions de l'intèrpret en rebre un
        			caràcter EOF (fi de fitxer) com a única entrada. Si
        			està definida, llavors el seu valor és el nombre de
        			caràcters EOF que es poden rebre de cop en una línia
        			buida abans que l'intèrpret surti (per defecte: 10).
        			Si no està definida, EOF significa final de l'entrada.
        MACHTYPE		Cadena que descriu el sistema en què Bash està corrent.
        MAILCHECK		Amb quina freqüència, en segons, Bash comprova si hi ha
        			correu nou.
        MAILPATH		Llista separada per `:' de fitxers que Bash comprova si
        			tenen correu nou.
        OSTYPE		La versió de Unix en què aquesta Bash està corrent.
        PATH		Llista separada per `:' de directoris on buscar quan
        			es cerquen ordres.
        PROMPT_COMMAND	Ordre que s'executa cada cop abans de mostrar
        			l'introductor de l'intèrpret.
        PS1			Cadena de l'introductor principal.
        PS2			Cadena de l'introductor secundari.
        PWD			Camí complet cap al directori corrent.
        SHELLOPTS		Llista separada per `:' d'opcions habilitades.
        TERM		Nom del tipus de terminal corrent.
        TIMEFORMAT		Format de sortida per a les estadístiques de temps
        			produïdes per la paraula reservada TIME.
        auto_resume		No-nul·la significa que una ordre sola en una línia
        			es busca en primera instància a la llista corrent de
        			feines aturades. Si es troba, aquella feina es passa a
                            primer pla. El valor `exact' significa que l'ordre ha
        			de coincidir perfectament amb alguna ordre de la llista
        			de feines aturades. El valor `substring' significa que
        			l'ordre ha de coincidir a nivell de subcadena.
        			Qualsevol altre valor significa que l'ordre ha de ser
        			un prefix d'alguna feina aturada.
        histchars		Caràcters que controlen l'expansió de l'historial i
        			les substitucions ràpides. El primer caràcter és el
       			caràcter de substitució de l'historial, habitualment
        			`!'. El segon és el caràcter de `substitució ràpida',
        			normalment `^'. El tercer és el caràcter de `comentari
        			d'historial', normalment `#'.
        HISTIGNORE		Llista separada per `:' de patrons utilitzats per
        			decidir si les ordres s'han de desar a l'historial.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ca: Afegeix directoris a la pila.
    
        Afegeix un directori a dalt la pila de directoris, o fa circular la pila,
        de manera que a dalt la pila hi quedi el directori de treball corrent.
        Sense arguments, intercanvia els dos directoris de dalt.
    
        Opcions:
          -n	Suprimeix el canvi de directori en afegir directoris a la
          		pila, de manera que només la pila resulta manipulada.
    
        Arguments:
          +N	Fa circular la pila, de manera que el N-è directori (comptant
          		des de l'esquerra de la llista mostrada per `dirs', començant
        		de zero) quedi a dalt.
    
          -N	Fa circular la pila, de manera que el N-è directori (comptant
        		des de la dreta de la llista mostrada per `dirs', començant de
        		zero) quedi a dalt.
    
          dir	Afegeix DIR a la pila de directoris a dalt, i convertint-lo
        		en el directori de treball corrent.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si s'ha rebut un argument invàlid, o el canvi de
        directori falla.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ca: Treu directoris de la pila.
    
        Elimina entrades de la pila de directoris. Sense arguments, elimina el
        directori de dalt de la pila, i canvia al nou directori de dalt.
    
        Opcions:
          -n	Suprimeix el canvi de directori en afegir directoris a la
          		pila, de manera que només la pila resulta manipulada.
    
        Arguments:
          +N	Elimina la N-ena entrada de la pila comptant des de l'esquerra
          		de la llista mostrada per `dirs', començant de zero. Per
          		exemple: `popd +0' elimina el primer directori, `popd +1' el
          		segon.
    
          -N	Elimina la N-ena entrada, comptant des de la dreta de la
          		llista mostrada per `dirs', començant de zero. Per exemple,
          		`popd -0' elimina l'últim directori, `popd -1' el penúltim.
    
        L'ordre interna `dirs' mostra la pila de directoris.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es rep un argument invàlid o el canvi de
        directori falla.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Mostra la pila de directoris.
    
        Mostra la llista de directoris recordats actualment. Els directoris
        s'inclouen a la llista per mitjà de l'ordre `pushd'; podeu fer el
        recorregut invers a través de la llista amb l'ordre `popd'.
    
        Opcions:
          -c	neteja la pila de directoris, esborrant-ne el contingut
          -l	omet el prefix `~' dels directoris relatius al vostre
          		directori personal.
          -p	mostra una entrada per línia
          -v	mostra una entrada per línia, amb un prefix que indica la
          		posició a la pila
    
        Arguments:
          +N	Mostra la N-èssima entrada, comptant des de l'esquerra de la
          		llista mostrada per dirs invocat sense opcions, començant des
          		de zero.
          -N	Mostra l'N-èssima entreada, comptant des de la dreta de la
          		llista mostrada per dirs invocat sense opcions, començant des
          		de zero.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es rep una opció no vàlida o succeeix un error.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list all shell options with an indication of whether or not each
        is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
ca: Activa i desactiva opcions de l'intèrpret.
    
        Canvia l'estat de cada opció de l'intèrpret OPCIÓ. Sense cap argument
        d'opció, llista totes les opcions amb una indicació de si estan actives
        o no.
    
        Opcions:
          -o	restringeix OPCIONS a aquelles definides per ser utilitzades
          		amb `set -o'
          -p	mostra cada opció amb una indicació del seu estat
          -q	suprimeix la sortida
          -s	activa (estableix) cada OPCIÓ
          -u	desactiva (desestableix) cada OPCIÓ
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit si OPCIÓ està activada; falla si rep una opció invàlida o
        l'OPCIÓ està desactivada.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1)
        and printf(3), printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
ca: Formata i mostra ARGUMENTS sota el control del FORMAT.
    
        Opcions:
          -v var	assigna la sortida a la variable de l'intèrpret VAR enlloc
          		d'enviar-la a la sortida estàndard.
    
        FORMAT és una cadena de caràcters que conté tres tipus d'objectes:
        caràcters normals, que simplement es copien a la sortida estàndard;
        seqüències d'escapada, que es converteixen i copien a la sortida estàndard,
        i especificacions de format, cada una de les quals prova que s'imprimeixi
        l'argument successiu següent.
    
        A part de les especificacions de format estàndards descrites a printf(1)
        i printf(3), printf interpreta:
    
          %b	expandeix les seqüències d'escapada en l'argument corresponent
          %q	posa les cometes necessàries perquè l'argument pugui ser
          		reutilitzat com a entrada de l'intèrpret.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es rep una opció invàlida o es produeix un error
        d'assignació o d'escriptura.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        	NAMEs are supplied, all completion specifications
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Especifiqueu com Readline ha de completar els arguments.
    
        Per a cada NOM, especifica com s'han de completar els arguments. Si no es
        passen opcions, les especificacions de compleció existents es mostren
        d'una manera que permet que siguin reutilitzades com a entrada.
    
        Opcions:
          -p	mostra les especificacions existent en un format reutilitzable
          -r	elimina l'especificació de compleció per a cada NOM, o, si no
          		es passen NOMS, totes les especificacions de compleció
    
        Quan s'intenta la compleció, les accions s'apliquen en l'ordre en que les
        opcions en majúscules estan llistades a dalt.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es passa una opció invàlida o es produeix un
        error.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Mostra les possibles complecions depenent de les opcions.
    
        Pensat per ser utilitzat des d'una funció de l'intèrpret que genera
        possibles complecions. Si passeu l'argument opcional PARAULA, es generen
        XXXX ?????
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit excepte is es passa una opció invàlida o es produeix un
        error.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently begin executed.  If no OPTIONs are givenm, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
ca: Modifica o mostra opcions de compleció.
    
        Modifica les opcions de compleció de cada NOM, o, si no es passa cap NOM,
        la compleció que s'està executant en el moment. Sense OPCIONS, imprimeix
        les opcions de compleció per a cada NOM o l'especificació de compleció en
        ús.
    
        Opcions:
        	-o opció	Estableix OPCIÓ per a cada NOM
    
        Si useu `+o' en lloc de `-o', desactiva l'opció especificada.
    
        Arguments:
    
        Cada NOM es refereix a una ordre per la qual s'ha d'haver definit una
        especificació de compleció amb l'ordre interna `complete'. Si no es passa
        cap NOM, és necessari que la funció que genera les complecions cridi
        `compopt', de manera que les opcions per al generador de complecions en ús
        quedin modificades.
    
        Estat de sortida: Torna èxit, excepte si es passa alguna opció no vàlida o
        NOM no té definit cap especificació de compleció.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        Read lines from the standard input into the array variable ARRAY, or from
        file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE is
        the default ARRAY.
        
        Options:
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied.
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0.
          -s count 	Discard the first COUNT lines read.
          -t		Remove a trailing newline from each line read.
          -u fd		Read lines from file descriptor FD instead of the standard input.
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read.
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to CALLBACK.
        
        Arguments:
          ARRAY		Array variable name to use for file data.
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invald option is given or ARRAY is readonly.
ca: Llegeix línies d'un fitxer cap a una variable vector.
    
        Llegeix línies de l'entrada estàndard cap a la variable vector VECTOR, o
        del descriptor de fitxer DF i es passa l'opció -u. La variable vector per
        defecte és la variable MAPFILE.
    
        Opcions:
          -n nombre	Copia com a màxim NOMBRE línies. Si NOMBRE és 0, es copien
        		totes les línies.
          -0 origen	Comença a assignar VECTOR a l'índex ORIGEN. L'índex per
          		defecte és 0.
          -s nombre	Descarta les primeres NOMBRE línies llegides.
          -t	Elimina un salt-de-línia de cada línia llegida.
          -u df	Llegeix línies del descriptor de fitxer DF, en lloc de de
          		l'entrada estàndard.
          -C callback	Avalua CALLBACK cada QUANTUM línies llegides.
          -c quantum	Especifica el nombre de línies llegides entre crida
          			i crida a CALLBACK
    
        Arguments:
          ARRAY		Nom de la variable vector per a les dades.
    
        Si es passa l'opció -C sense -c, el quantum per defecte és 5000.
    
        Si no es passa un origen explícit a mapfile, ARRAY es neteja abans de
        començar a assignar cap valor.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es passa una opció no vàlida o ARRAY és de
        només-lectura.
