bash 2.0 - en to ca translation catalogue (276 entries)

en: %s: cannot create: %s
ca: %s: no es pot crear: %s

en: Missing `}'
ca: Manca '}'

en: brace_expand>
ca: clau_expansió>

en: Attempt to free unknown command type `%d'.
ca: Intentant lliurar la comanda de mena desconeguda '%d'.

en: Report this to %s
ca: Informeu d'això a %s

en: Stopping myself...
ca: Aturant-me...

en: Tell %s to fix this someday.
ca: Digueu a %s que apanye això algun dia.

en: execute_command: bad command type `%d'
ca: execute_command: la mena de comanda és invàlida '%d'

en: user
ca: usuari

en: sys
ca: sistema

en: real	0m0.00s
    user	0m0.00s
    sys	0m0.00s
ca: real	0m0.00s
    usuari	0m0.00s
    sistema	0m0.00s

en: pipe error: %s
ca: error del tub: %s

en: bad connector `%d'
ca: connector invàlid '%d'

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
ca: %s: restringit: no es pot especificar '/' en noms de comanda

en: %s: command not found
ca: %s: la comanda no ha sigut trobada

en: %s: is a directory
ca: %s: és un directori

en: %s: cannot execute binary file
ca: %s: no es pot executar el fitxer binari

en: %s: readonly function
ca: %s: només funció de lectura

en: cannot duplicate fd %d to fd 0: %s
ca: no es pot copiar per duplicació la descripció d'arxiu df %d cap df 0: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd 1: %s
ca: no es pot copiar per duplicació la descripció d'arxiu df %d cap df 1: %s

en: %s: Ambiguous redirect
ca: %s: Redireccionament ambigu

en: %s: Cannot clobber existing file
ca: %s: No s'ha pogut sobreescriure el fitxer existent

en: %s: output redirection restricted
ca: %s: redireccionament d'eixida restringit

en: redirection error
ca: error de redireccionament

en: expression recursion level exceeded
ca: el nivell de recursivitat de l'expressió ha estat excedit

en: Recursion stack underflow
ca: La base de la pila ha estat desbordada.

en: syntax error in expression
ca: error de sintaxi a l'expressió

en: attempted assignment to non-variable
ca: s'intentà assignar una variable inexistent

en: bug: bad expassign token %d
ca: Error de programació (bug): Pas incorrecte de la senyal %d per a expassing().

en: expression expected
ca: s'esperava una expressió

en: `:' expected for conditional expression
ca: s'esperava ':' per a l'expressió condicional

en: division by 0
ca: divissió per 0

en: missing `)'
ca: manca algun ')'

en: bad array subscript
ca: la matriu està mal composta

en: %s: %s: %s (error token is "%s")
ca: %s: %s: %s (la senyal d'error és "%s")

en: value too great for base
ca: valor massa gran per a la base de numeració

en: `%s' is not a valid identifier
ca: '%s' no és un identificador vàlid

en: Out of memory!
ca: Memòria esgotada!

en: You have already added item `%s'
ca: Ja hi heu afegit l'element: '%s'

en: You have entered %d (%d) items.  The distribution is:
ca: Heu introduït %d (%d) elements. La distribució és:

en: slot %3d:
ca: encaix %3d:

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d: %s
ca: no s'ha pogut assignar una nova descripció d'arxiu per a l'entrada de bash a partir de la descripció d'arxiu %d: %s

en: check_bash_input: buffer already exists for new fd %d
ca: check_bash_input: ja existeix memòria cau per a la nova descripció d'arxiu %d

en: <unknown>
ca: <desconegut>

en: describe_pid: No such pid (%d)!
ca: describe_pid: l'identificador de procès (pid) no existeix (%d)!

en: Done
ca: Fet

en: Stopped
ca: Aturat

en: Running
ca: Executant-se

en: Done(%d)
ca: Fet (%d)

en: Exit %d
ca: Fi d'execució amb l'estat %d

en: Unknown status
ca: Estat desconegut

en: (core dumped)
ca: (la imatge del nucli ha estat bolcada)

en: child setpgid (%d to %d) error %d: %s
ca: error en l'execució de setpgid (%d a %d) en el procès fill %d: %s

en: wait: pid %d is not a child of this shell
ca: wait: l'identificador de procès (pid) %d no és un fill d'aquesta shell

en: %s: job has terminated
ca: %s: la tasca ha finalitzat

en: %s: bg background job?
ca: %s: suggerència: voleu executar 'bg' en segon pla?

en:  (core dumped)
ca:  (bolcat de la imatge del nucli)

en: (wd now: %s)
ca: (wd ara: %s)

en: initialize_jobs: getpgrp failed: %s
ca: initialize_jobs: getpgrp fallà: %s

en: initialize_jobs: line discipline: %s
ca: initialize_jobs: disciplina de línia: %s

en: no job control in this shell
ca: cap tasca de control dins d'aquest shell

en: You have mail in $_
ca: Tens correu en $_

en: You have new mail in $_
ca: Tens correu nou en $_

en: The mail in %s has been read
ca: El correu en %s ha sigut llegit

en: make_here_document: bad instruction type %d
ca: make_here_document: el tipus d'instrucció %d és incorrecte

en: Redirection instruction from yyparse () '%d' is
    out of range in make_redirection ().
ca: La instrucció de redireccionament de yyparse () '%d' és fora
    de l'interval en make_redirection().

en: clean_simple_command () got a command with type %d.
ca: clean_simple_command () heu rebut una comanda del tipus %d.

en: got errno %d while waiting for %d
ca: s'ha rebut l'error %d mentres s'esperava per %d

en: Unknown error %d
ca: Error desconegut %d

en: unknown
ca: desconegut

en: getwd: cannot access parent directories
ca: getwd: no s'ha pogut accedir als directoris pares

en: unexpected EOF while looking for `%c'
ca: s'ha arribat inesperadament a la fi del fitxer (EOF) cercant '%c'

en: syntax error near unexpected token `%s'
ca: hi ha un error inesperat de sintaxi a prop de la senyal '%s'

en: syntax error near unexpected token `%c'
ca: hi ha un error inesperat de sintaxi a prop de la senyal '%c'

en: syntax error: unexpected end of file
ca: error de sintaxi: s'ha arribat prematurament a la fi del fitxer

en: syntax error
ca: error de sintaxi

en: Use "%s" to leave the shell.
ca: Féu servir "%s" per a eixir del shell.

en: print_command: bad connector `%d'
ca: print_command: el connector '%d' és incorrecte

en: print_command: bad command type `%d'
ca: print_command: mena de comanda invàlida '%d'

en: cprintf: bad `%%' argument (%c)
ca: crintf: el paràmetre '%%' de l'opció %c és invàlid

en: option `%s' requires an argument
ca: l'opció '%s' requereix un argument

en: %s: unrecognized option
ca: %s: l'opció no és reconeguda

en: %c%c: bad option
ca: %c%c: opció invàlida

en: `-c' requires an argument
ca: '-c' requereix un argument

en: %s: cannot execute directories
ca: %s: els directoris no es poden executar

en: Bad jump %d
ca: Desviament incorrecte %d

en: %ctimed out waiting for input: auto-logout
ca: %cha excedit el temps d'espera per una entrada: fi automàtica de sessió

en: I have no name!
ca: No tinc cap nom d'usuari!

en: GNU %s, version %s
ca: GNU %s, verssió %s

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
ca: Sintaxi:	%s [opció-format-llarg GNU] [opció] ...
    	%s [opció-format-llarg GNU] [opció] arxiu_de_seqüències ...

en: GNU long options:
ca: opcions de formes llargues de GNU:

en: Shell options:
ca: Opcions del shell:

en: 	-irsD or -c command		(invocation only)
ca: 	-irsD o -c commanda		(només per a invocar)

en: 	-%s or -o option
ca: 	-%s o -o opció

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
ca: Per a obtindre més informació sobre les opcions del shell,
    teclegeu `%s -c "help set"'.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ca: Per a obtindre més informació sobre les comandes
    pre-definides del shell, teclegeu `%s -c help' .

en: Bad code in sig.c: sigprocmask
ca: Codi incorrecte a la rutina sig.c: sigprocmask

en: Bogus signal
ca: Senyal falsa

en: Hangup
ca: Penjar

en: Interrupt
ca: Interrompre

en: Quit
ca: Eixir

en: Illegal instruction
ca: Instrucció il·legal

en: BPT trace/trap
ca: BPT rastrejament/captura

en: ABORT instruction
ca: instrucció d'avortament obligatori (ABORT)

en: EMT instruction
ca: Instrucció per a emular una captura EMT

en: Floating point exception
ca: Instrucció d'excepció en coma flotant

en: Killed
ca: Mort

en: Bus error
ca: Error de bus

en: Segmentation fault
ca: Violació de segment

en: Bad system call
ca: Crida del sistema invàlida

en: Alarm clock
ca: Temporitzador

en: Terminated
ca: Terminat

en: Urgent IO condition
ca: Condició urgent d'Entrada/Eixida (En/Ei)

en: Stopped (signal)
ca: Aturat (senyal)

en: Continue
ca: Continuar

en: Child death or stop
ca: El procès fill és mort o aturat

en: Stopped (tty input)
ca: Aturat (entrada per terminal)

en: Stopped (tty output)
ca: Aturat (eixida per terminal)

en: I/O ready
ca: Entrada/Eixida preparades

en: CPU limit
ca: Límit de la UCP

en: Alarm (virtual)
ca: Alarma (virtual)

en: Alarm (profile)
ca: Alarma (entorn)

en: Record lock
ca: Bloqueig de gravació

en: User signal 1
ca: Senyal 1 definit per l'usuari

en: User signal 2
ca: Senyal 2 definit per l'usuari

en: HFT input data pending
ca: pendent de l'entrada de dades HFT

en: power failure imminent
ca: fallida imminent d'energia

en: system crash imminent
ca: fallida imminent del sistema

en: migrate process to another CPU
ca: procès de migració cap un altre UPC en curs

en: programming error
ca: error de programació

en: HFT monitor mode granted
ca: el mode de monitor HFT ha estat concedit

en: HFT monitor mode retracted
ca: el mode de monitor HFT ha estat rebutjat

en: HFT sound sequence has completed
ca: ha estat completada la seqüència de so HFT

en: Unknown Signal #
ca: Senyal desconeguda #

en: Unknown Signal #%d
ca: Senyal desconeguda #%d

en: bad substitution: no `%s' in %s
ca: substitució invàlida: no existeix '%s' a %s

en: bad substitution: no ending `}' in %s
ca: substitució invàlida: %s no és tancat amb algun '}'

en: %s: bad array subscript
ca: %s: la composició de la matriu no és vàlida

en: %s: cannot assign list to array member
ca: %s: la llista no es pot assignar a un el·lement de la matriu

en: can't make pipes for process substitution: %s
ca: no es poden establir conductes (pipes) per a la substitució del procès: %s

en: cannot make pipe for process subsitution: %s
ca: no es pot establir un conducte per a la substitució del procès: %s

en: cannot make a child for process substitution: %s
ca: no es pot establir un procès fill per a la substitució del procès: %s

en: cannot open named pipe %s for %s: %s
ca: no es pot obrir el conducte anomenat %s per a %s: %s

en: reading
ca: llegint-se

en: writing
ca: escriuint-se

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d: %s
ca: no es pot duplicar el conducte anomenat %s
    com a descripció d'arxiu %d: %s

en: process substitution
ca: procès de substitució en curs

en: can't make pipes for command substitution: %s
ca: no es poden establir conductes (pipes) per a la
    substitució de la comanda: %s

en: can't make a child for command substitution: %s
ca: no es pot crear un procès fill per a la substitució del procès: %s

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1: %s
ca: command_substitute(): el coducte no es pot duplicar com a descripció d'arxiu 1: %s

en: command substitution
ca: substitució de la comanda

en: Can't reopen pipe to command substitution (fd %d): %s
ca: El conducte (pipe) no es pot reobrir per a substituir la comanda (descripció d'arxiu %d): %s

en: %s: parameter null or not set
ca: %s: paràmetre nul o no inicialitzat

en: %s: substring expression < 0
ca: %s: la sub-cadena de l'expressió és < 0

en: %s: bad substitution
ca: %s: substitució invàlida

en: %s: unbound variable
ca: %s: variable no té vincle

en: $%s: cannot assign in this way
ca: $%s: no es pot assignar d'aquesta manera

en: $%c: unbound variable
ca: $%c: variable sense vincle

en: %s: bad arithmetic substitution
ca: %s: substitució aritmètica invàlida

en: argument expected
ca: s'esperava un argument

en: %s: integer expression expected
ca: %s: s'esperava una expressió de nombre enter

en: `)' expected
ca: s'esperava ')'

en: `)' expected, found %s
ca: cercant `)', s'ha trobat %s

en: %s: unary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador unari

en: %s: binary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador binari

en: -%s: binary operator expected
ca: -%s: s'esperava un operador binari

en: missing `]'
ca: manca algun ']'

en: too many arguments
ca: nombre excessiu de paràmetres

en: bad signal number
ca: número de senyal invàlid

en: trap_handler: Bad signal %d
ca: trap_handler: Senyal invàlida %d

en: error importing function definition for `%s'
ca: '%s': error en importar la definició de la funció

en: %s: readonly variable
ca: %s: no pot canviar una variable només accesible en mode de lectura

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ca: %s: no es pot assignar a un índex que no és numèric

en: %s[%s: bad subscript
ca: %s[%s: sub-índex invàlid

en: [%s: bad subscript
ca: [%s: sub-índex invàlid

en: xmalloc: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: xmalloc: no es poden assignar %lu octets (%lu octets assignats)

en: xrealloc: cannot reallocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: xrealloc: no es poden reassignar %lu octets (%lu octets reassignats)

en: illegal option: -
ca: opció il·legal: -

en: option requires an argument: -
ca: cal un argument per a l'opció: -

en: option %c
ca: opció %c

en: option a
ca: opció a

en: option b
ca: opció b

en: option c with value `%s'
ca: opció c amb el valor `%s'

en: ?? sh_getopt returned character code 0%o ??
ca: sh_getopt() retornà 0%o com a codi de caràcter??

en: non-option ARGV-elements:
ca: elements d'ARGV que no són opcions:

en: %s: Unknown flag %s.
ca: %s: Senyalador desconegut %s.

en: Unknown directive `%s'
ca: Directiva desconeguda `%s'

en: %s requires an argument
ca: %s requereix un argument

en: %s must be inside of a $BUILTIN block
ca: %s ha d'estar dins d'un bloc $BUILTIN

en: %s found before $END
ca: %s trobat abans de $END

en: %s already has a function (%s)
ca: %s ja conté la funció definida: %s

en: %s already had a docname (%s)
ca: %s ja té un nom de document (%s)

en: %s already has short documentation (%s)
ca: %s ja té una documentació ràpida (%s)

en: %s already has a %s definition
ca: %s ja té una definició %s

en: mkbuiltins: Out of virtual memory!
ca: mkbuiltins(): La memòria virtual s'ha esgotada!

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ca: alias [-p] [nom[=valor] ... ]

en: unalias [-a] [name ...]
ca: unalias [-a] [nom ...]

en: bind [-lpvsPVS] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-r keyseq] [keyseq:readline-function]
ca: bind [-lpvsPVS] [-m mapa_teclat] [-f arxiu] [-q nom] [-r seqüència_tecles] [keyseq:funció-readline]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
ca: builtin [shell-internt [arg ...]]

en: cd [-PL] [dir]
ca: cd [-PL] [directori]

en: command [-pVv] command [arg ...]
ca: command [-pVv] comanda [paràmetre ...]

en: declare [-afFrxi] [-p] name[=value] ...
ca: declare [-afFrxi] [-p] nom[=valor] ...

en: typeset [-afFrxi] [-p] name[=value] ...
ca: typeset [-afFrxi] [-p] nom[=valor] ...

en: local name[=value] ...
ca: local nom[=valor] ...

en: echo [-neE] [arg ...]
ca: echo [-neE] [paràmetre ...]

en: echo [-n] [arg ...]
ca: echo [-n] [paràmetre ...]

en: enable [-pnds] [-a] [-f filename] [name ...]
ca: enable [-pnds] [-a] [-f arxiu] [nom ...]

en: eval [arg ...]
ca: eval [paràmetre ...]

en: getopts optstring name [arg]
ca: getopts cadena_opcions nom [paràmetre]

en: exec [-cl] [-a name] file [redirection ...]
ca: exec [-cl] [-a nom] arxiu [redireccionament ...]

en: fc [-e ename] [-nlr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [cmd]
ca: fc [-e nom_e] [-nlr] [primer] [darrer]
    o
    fc -s [patró=rep] [comanda]

en: fg [job_spec]
ca: fg [id_tasca]

en: bg [job_spec]
ca: bg [id_tasca]

en: hash [-r] [-p pathname] [name ...]
ca: hash [-r] [-p noms_de_camí] [nom ...]

en: help [pattern ...]
ca: help [patró ...]

en: history [-c] [n] or history -awrn [filename] or history -ps arg [arg...]
ca: history [-c] [n]
    o
    history -awrn [arxiu]
    o
    history -ps parámetre [paràmetre...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
ca: jobs [-lnprs] [id_tasca ...]
    o
    jobs -x comanda [paràmetres]

en: disown [jobspec ...]
ca: disown [id_tasca ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] [pid | job]... or kill -l [sigspec]
ca: kill [-s id_senyal | -n núm_senyal | -id_senyal] [id_procès | tasca]...
    o
    kill -l [id_senyal]

en: let arg [arg ...]
ca: let paràmetres [paràmetres ...]

en: read [-r] [-p prompt] [-a array] [-e] [name ...]
ca: read [-r] [-p prompt] [-a matriu] [-e] [nom ...]

en: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o option] [arg ...]
ca: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o opció] [arg ...]

en: unset [-f] [-v] [name ...]
ca: unset [-f] [-v] [nom ...]

en: export [-nf] [name ...] or export -p
ca: export [-nf] [nom ...]
    o
    export -p

en: readonly [-anf] [name ...] or readonly -p
ca: readonly [-anf] [nom ...]
    o
    readonly -p

en: source filename
ca: arxiu d'origen

en: . filename
ca: . arxiu

en: test [expr]
ca: test [expressió]

en: [ arg... ]
ca: [ paràmetres... ]

en: trap [arg] [signal_spec] or trap -l
ca: trap [paràmetres] [id_senyal], o 
    trap -l

en: type [-apt] name [name ...]
ca: type [-apt] nom [nom ...]

en: ulimit [-SHacdfmstpnuv] [limit]
ca: ulimit [-SHacdfmstpnuv] [límit]

en: for NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ca: for NOM [in PARAULES ... ;] do COMANDES; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ca: select NOM [in PARAULES ... ;] do COMANDES; done

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ca: case PARAULES in [PATRÓ [| PATRÓ]...) COMANDES ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ca: if COMANDES; then COMANDES; [ elif COMANDES; then COMANDES; ]... [ else COMANDES; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
ca: while COMANDES; do COMANDES; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
ca: until COMANDES; do COMANDES; done

en: function NAME { COMMANDS ; } or NAME () { COMMANDS ; }
ca: function NOM { COMANDES ; } or NOM () { COMANDES ; }

en: { COMMANDS }
ca: { COMANDES }

en: %[DIGITS | WORD] [&]
ca: %[XIFRES | PARAULES] [&]

en: variables - Some variable names and meanings
ca: variables - Alguns variables i els seus significats

en: pushd [dir | +N | -N] [-n]
ca: pushd [directori | +N | -N] [-n]

en: shopt [-pqsu] [-o long-option] optname [optname...]
ca: shopt [-pqsu] [-o opció_format_llarg] nom_opció [nom_opció...]

en: `alias' with no arguments or with the -p option prints the list
ca: es mostra la llista si `alias' no porta arguments o porta l'opció -p

en: of aliases in the form alias NAME=VALUE on standard output.
ca: nombre d'àlies en la forma 'alias NOM=VALOR' en l'eixida per defecte

en: Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
ca: Altrament, un àlies és definit per cada NOM que en dóna el seu VALOR

en: A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
ca: Un espai final dins del VALOR força la substitució de la següent paraula

en: alias substitution when the alias is expanded.  Alias returns
ca: substituciño de l'àlies quan l'àlies s'hi expandeix. L'àlies torna

en: Remove NAMEs from the list of defined aliases.  If the -a option is given,
ca: Es retiren NOMs de la llista dels àlies definits. Si s'especifica l'opció -a,

en: then remove all alias definitions.
ca: llavors se suprimeixen totes les definicions.

en: Bind a key sequence to a Readline function, or to a macro.  The
ca: Vincula una seqüència de tecles cap una funció de lectura, o a una macro.

en: syntax is equivalent to that found in ~/.inputrc, but must be
ca: La sintaxi és equivalent al que es troba a ~/.inputrc, però ha s'ha de fer

en: passed as a single argument: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
ca: el pas com un ùnic paràmetre: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.

en: Arguments we accept:
ca: Els paràmetres permesos són:

en:   -m  keymap         Use `keymap' as the keymap for the duration of this
ca:   -m  mapa_tecles         Féu servir el mapa de tecles durant l'execució

en:                      command.  Acceptable keymap names are emacs,
ca:                      d'aquesta comanda. Els noms acceptats són emacs,

en:   -l                 List names of functions.
ca:   -l                 Mostra la llista dels noms de les funcions.

en:   -P                 List function names and bindings.
ca:   -P                 Mostra la llista de noms i vincles de les funcions.

en:   -p                 List functions and bindings in a form that can be
ca:   -p                 Mostra la llista de funcions i vincles d'una manera

en:                      reused as input.
ca:                      que puga ser reutilitzada com a entrada de dades.

en:   -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
ca:   -f  nom_fitxer       Llegir les assignacions de tecles d'un fitxer.

en:   -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
ca:   -q  nom_funció  Consultar quines tecles criden la funció demanada.

en:   -V                 List variable names and values
ca:   -V                 Mostra la llista de noms i valors de les variables.

en:   -v                 List variable names and values in a form that can
ca:   -v                 Mostrar la llista de noms i valors de variables de manera

en:                      be reused as input.
ca:                      que puga ser reutilitzada com a entrada de dades.

en:   -S                 List key sequences that invoke macros and their values
ca:   -S                 Mostrar la llista de seqüències de tecles que criden ma-
                         cros i els seus valors.

en:   -s                 List key sequences that invoke macros and their values in
ca:   -s                 Mostra la llista de seqüències de tecles que criden

en:                      a form that can be reused as input.
ca:                      macros i els seus valors de manera que puga ser
                         reutilitzada com a entrada de dades.

en: Exit from within a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified,
ca: Eixir d'un bucle FOR, WHILE o UNTIL.

en: break N levels.
ca: Si s'especifica N, s'ix després de N nivells.

en: Resume the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
ca: Reprén la següent iteració del bucle FOR, WHILE, o UNTIL, envoltant.

en: If N is specified, resume at the N-th enclosing loop.
ca: Si s'especifica N, es reprèn el bucle al N-èsim cicle.

en: Run a shell builtin.  This is useful when you wish to rename a
ca: Executa una comanda interna del shell. Això és ùtil quan desitgeu renomenar

en: shell builtin to be a function, but need the functionality of the
ca: una comanda interna del shell perquè siga una funció, però cal la

en: builtin within the function itself.
ca: funcionalitat de la comanda interna dins de la pròpia funció.
